Nis 042012
 
Product by:
Ehil

Reviewed by:
Rating:
5
On 04 Nisan 2012
Last modified:25 Ocak 2013

Summary:

Mantolama işlemleri hakkında faydalı bir yazı

Binalar için artık bir zorunluluk haline gelen mantolama işlemleri belli standartlara göre yapılmaktadır. Buna göre öncelikle dış cephe kaplaması yapabilmek için öncelikle yeni binalarda binanın dış cephesinde kaba sıvanın yapılmış olması gerekiyor. Eski binalarda ise binanın mevcut tozdan ve kirden arındırılmış olması gerekiyor. İlk olarak kaplama yapılacak binanın çevresine iskeleler kurulur, güvenlik tedbirleri alınır. Sonrasında seçilmiş olan modelden straforlar binaya yapıştırılır. Yapıştırma işleminde yapıştırıcı straforlara çerçeve şeklinde ve ortasına öbek bırakacak şekilde sürülür. Ortalama bir binada 4-4.5 kilo yapıştırıcı kullanılır. Yapıştırılan straforların ek yerlerine ve ortalarına, m²’ye 6 tane dübel gelecek şekilde dübelleme işlemi yapılır. Sonrasında elyaflı sıva denilen sıva ile üzeri sıvanır ve üzerine file konulduktan sonra ince bir sıva daha çekilir. Sonrasında minarel sıva diye de bilinen dekoratif sıva ile görsel olarak daha iyi olması sağlanır. Daha sonra boyanır ve iskeleler sökülerek dış cephe kaplama işlemi sonlandırılır.

Sağlıklı şekilde yapılan mantolama işlemlerinde diğer bir kriter olan sıcaklık değerleri konusunda da belli kriterler bulunmaktadır. Sıcaklık 5 ile 30 derece arasındaki her sıcaklıkta yapılabilir. Bunun yanı sıra hava koşulları çok önemlidir. İlk olarak ilkbahar ve yaz mevsimleri sonra da sonbahar ve kış mevsimleri tercih edilir. Yağışlı havalarda öncelikle iş güvenliği açısından ve yağan yağmur malzemelere zarar verebileceği için yapılmaması öngörülür. Kış aylarında sıcaklıklar eksilere düştüğünde kullanılan malzemeler çimento ve su bazlı olduğundan donacaktır. Tekrar çözüldüğünde ise tutarlılık göstermeyecek ve özellikle yapıştırıcıların tutmama ve atma riskleri doğacaktır. Aynı durum çimentoda zamanla çatlamalara sebebiyet verecektir. Dolayısıyla kış aylarında bunu yapmak pek uygun olmayacaktır.
Mantolama yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve işinde ehil mantolama firmaları sizi arayıp ihtiyacınıza uygun teklifte bulunsun. Siz sadece hem pratik hem de ekonomik bu teklifler arasından kendinize en uygun olanı seçin. Üstelik Ehil.com tarafından sağlanan bu hizmet tamamen ücretsiz.

Mantolama işlemleri hakkında faydalı bir yazı
 Yazan

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)


* Doldurulması zorunludur.

Çanta