Şub 232012
 
Product by:
Ehil

Reviewed by:
Rating:
5
On 23 Şubat 2012
Last modified:30 Ekim 2013

Summary:

Oto Boyası Koruma İşlemleri Hakkında Faydalı Bir Yazı

Sahip olduğunuz otomobilin estetik görünümünü uzun süre koruyabilmesi, değerini kaybetmemesi ve dış etkilere karşı değerli olan boyasının korunması ve bozulmaması için yapılan boya koruma işlemlerinde farklı seçenekler vardır. Bunlardan başlıcaları asta ve cila işlemleri ve son dönemde gerçekleşen nano boya koruma işlemleridir. Bu işlemlerin başlıcalarının nasıl yapıldığından bahsedecek olursak :

-Öncelikle pasta işleminin araç üzerine eklenen bir cila veya benzeri bir madde ile yapılmadığını söylemek gerekir. Buna göre aracınızın boyası üzerindeki bir çizik veya sürtünmeye bağlı aşınmaların giderilmesi için yapacağınız pasta işlemlerinde boyanın üzerindeki vernik katmanı var ise inceltilerek bu çiziğin bittiği yere kadar olan bölümler boya üzerinden çıkartılır. Verniği içinde olan opak boyalarda ise direkt olarak boyanın inceltilmesi ile bu işlem gerçekleşir. Bu yapılan işlemlerde taşlama aletine benzer kullanılan aletle birlikte ortalığa çıkacak yoğun toz ve boya parçalarını önlemek amacıyla bu işlem su ile ıslatma yöntemiyle beraber yapılır.

-Cila işlemi ise daha basit bir işlem olmakla birlikte aracın boyasının daha parlak gözükmesi ve dış etkenlerden korunması için boya üzerine sürülen özel malzemeden ibarettir. Buna göre elle de yapılabilen cila işlemlerinde öncelikle aracın yüzeyinin sıcak olmaması daha faydalıdır. Malzeme sıvı nitelikli ise çalkalanarak sünger üzerine bir miktar sürülmesi ile birlikte araca yedirerek sürülür. Alt kısımda toz kalmasının daha mümkün olması sebebiyle aracın üst bölümünden başlayarak aşağı kısımlara doğru cilalamayı yapmak daha faydalıdır. Bu işlem sonrasında birkaç dakika beklenir ve cilayı emmiş olan yüzeyden bir havlu yardımıyla tekrar geçilir. Bu yolla yapılacak temizlik işlemi ile cilalama işlemi biter.

-Cila işleminden daha kalıcı bir boya koruma işlemi için farklı sistemler çıksa da genel olarak bahsedeceğimiz işlem özelliklerine bakar isek : bu işlem için nitelikli bir sistem gerekeceğinden öncelikle yeterli parlaklığa sahip olan bölgelerdeki bakalit ve plastik malzemelerin kapatılması gereklidir. Daha sonra kullanılacak boya koruma malzemeleri yapılacak yüzey kontrolleri sonrası tüm boya alanına yedirilir. Bu işlem sonrası yaklaşık 1 saatlik beklemeden sonra pamuklu veya mikrofiber bir bez yardımıyla yapılan silme işlemi sonrası aracın boya koruma işlemi bitmiş olur.

Oto boya koruma hizmeti almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve işinde ehil oto boya koruma firmaları sizi arayıp ihtiyacınıza uygun teklifte bulunsun. Siz sadece hem pratik hem de ekonomik bu teklifler arasından kendinize en uygun olanı seçin. Üstelik Ehil.com tarafından sağlanan bu hizmet tamamen ücretsiz.

Oto Boyası Koruma İşlemleri Hakkında Faydalı Bir Yazı
 Yazan

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)


* Doldurulması zorunludur.

Çanta