May 222012
 
Product by:
Ehil

Reviewed by:
Rating:
5
On 22 Mayıs 2012
Last modified:24 Ocak 2013

Summary:

Yavru Köpek Beslenmesi ve Temizliği Hakkında Güzel Bir Makale

Yavru haldeyken sorumluluğunu üstleneceğiniz bir köpeğin hayatını devam ettirebilmesi için en önemli unsurlardan birisi sağlıklı şekilde beslenebilmesidir. Yavru köpek beslenmesi konusunda daha dikkatli davranmak gerekiyor. Buna göre köpeğiniz yavruysa daha sık beslemeniz gerekiyor. Yemek düzeni günde dört öğün üç öğün olarak azaltarak devam edilmelidir. Eğer erişkin bir köpeğiniz varsa günde bir veya iki kere beslemeniz yeterli olacaktır. Beslemede saatler önemlidir. Hangi saatte yemek veriyorsanız o saatten şaşmamaya özen gösterilmelidir çünkü köpeğinizin bağırsaklarının düzenli çalışması ve metabolizmasının dengesini kaybetmemesi, köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Yemek önüne konulduktan sonra hepsini bitirmediği takdirde 10-15 dakika beklenilmeli ve alınmalıdır. Bütün gün kabında duran yemek ya da mama bozularak köpeğinizin sağlığını tehlikeye sokabilir. Mamasını bitirmediği takdirde bir sonraki öğün daha erken saate alınmamalı ki ilerleyen günlerde mamasının tekrar tekrar önüne konulacağını şartlanmasın.

Köpeğiniz mama yemezse ki kuru mama yemek istemeyebilir bu durumun sebebi ya ev yemeklerine alışmıştır ya da ev yemekleri daha cazip geliyordur. Kuru mamaya alıştırmak için mama önüne konulmalı, 10-15 dakika beklenip eğer yemezse alınmalıdır. Yavru köpek beslenmesi için bunu bıkmadan yapmanız gerekir. Burada köpeğiniz sizinle kim kazanacak yarışına giriyordur ve düzenli yemek alışkanlığı için sizin erken vazgeçmemeniz gerekir.

Diğer bir önemli konu olarak temizliği verebiliriz. Buna göre yavru köpeklerin aşıları bitmeden yıkanması önerilmez. Hastalanabilirler ve hastalanırlarsa aşıları yapılamayabilir dolayısıyla süreç uzayacaktır. Köpeğinizi kuru pudralarla ya da sprey şampuanlar sıkıp temizleyebilirsiniz. Mutlaka tarağa alıştırmalısınız eğer yavruyken yapmazsanız büyüdüğünde de taratmak istemeyecektir. Diş temizliğine de başlayabilirsiniz her ne kadar diş değiştirecek olsa da küçüklükten alıştırmakta fayda vardır. Kulak içlerini çok fazla temizlememelisiniz sadece kulak kepçesini temizlemeniz yeterli olacaktır. Piyasada bulabileceğiniz kulak temizleme losyonlarından pamuğa biraz dökerek kulak kepçelerinin içini temizleyebilirsiniz. Çok fazla dışkıladıkları için patileri de pislenecektir. Bunun temizliğini alkolsüz ıslak mendille ya da suyla yıkayıp iyice kurulayarak yapabilirsiniz.

Hayvan bakıcılığı hizmeti almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve işinde ehil veteriner firmaları sizi arayıp ihtiyacınıza uygun teklifte bulunsun. Siz sadece hem pratik hem de ekonomik bu teklifler arasından kendinize en uygun olanı seçin. Üstelik Ehil.com tarafından sağlanan bu hizmet tamamen ücretsiz.

Yavru Köpek Beslenmesi ve Temizliği Hakkında Güzel Bir Makale
 Yazan

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)


* Doldurulması zorunludur.

Çanta