May 222012
 
Product by:
Ehil

Reviewed by:
Rating:
5
On 22 Mayıs 2012
Last modified:24 Ocak 2013

Summary:

Yeşil Pasaport Nedir ? Özellikleri Nelerdir Hakkında Güzel Bir Makale

Kişilerin ülkeler arası seyahat edebilmeleri veya dış bir ülkede yaşayabilmeleri için gerekli bir belge veya kimlik olarak nitelendirebileceğimiz pasaportların her ülkeye göre farklı çeşitleri veya kullanım şekilleri olabilmektedir. Buna göre ülkemizdeki pasaport çeşitlerinden birisi olarak yeşil pasaportu gösterebiliriz. Klasik olarak normal vatandaşlara verilen pasaport çeşidinden biraz daha fazla avantajları olan Yeşil pasaport temelde devlet memurlarına verilmektedir ama her devlet memuru yeşil pasaport alamaz. Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olan devlet memurları bu hakka sahiptir. Bu kadro derecesi ortalama 10-15 yıl devlet ile çalışmış memurlardır. Yeşil pasaportlara başvuru yapabilmek için yine illerde bulunan şubelere başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir ayrıntı verecek olusak : örneğin İstanbul’da yaşayan bir kimse yeşil pasaport başvurusu yapabilmek için Vatan caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğüne gelmek zorundadır. Genel pasaportu verebilme yetkisi olabilen ilçe pasaport şubeleri yeşil pasaport verme konusunda yetkili değillerdir.

Yeşil pasaport alabilmek için en temel evrak, çalışan kişinin kurumunca düzenlenmiş olan yeşil pasaport talep formudur. Bu forumlar şahsın fotoğrafını, kadro derecesini ve kimlik bilgilerini içerir. Bunun yanında diğer evraklar standarttır : nüfus hüviyet cüzdanı, 2 adet biyometrik fotoğraf gibi. Yeşil pasaportlar harca tabii değildir. Sadece yeşil pasaport cüzdan bedeli ödeyerek yeşil pasaportlar alınabilmektedir ki müracaat sırasında bunun ödendiğini ispatlayan cüzdan bedel makbuzunun da yanınızda olması gerekmektedir. Kişiler yeşil pasaportları ile hangi ülkelere vizesiz gidip gidemeyeceklerini Dış İşleri Bakanlığının sitesine girerek, vize rejim tablosunu incelemek suretiyle gerekli bilgiyi elde edebilirler. Yeşil pasaport alabilme hakkına sahip kişinin belli şartlara göre kız ve erkek çocukları da bu pasaportu alabilme hakkına sahiplerdir.

Tatil Hizmeti almak istiyorsunuz ama bu işi emanet edecek ehil bir firma arayıp bulmak size zor geliyorsa, Ehil.com‘a girerek Tatil hizmeti talep formunu doldurun ve Ehil.com‘un benzersiz eşleştirme sistemi sayesinde sadece sizin bulunduğunuz bölgede hizmet veren, işinde ehil firmalar sizi arayıp ihtiyacınıza uygun teklifte bulunsun. Size düşen hem pratik hem de ekonomik olan bu teklifler arasından size en uygun olanını seçmek olsun. Ehil.com‘ ile aradığın ehil seni bulsun.

Yeşil Pasaport Nedir ? Özellikleri Nelerdir Hakkında Güzel Bir Makale
 Yazan

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)


* Doldurulması zorunludur.

Çanta